Hnojení zálivkou
Hnojivá zálivka je velmi vhodný způsob hnojení zeleniny během vegetace, zejména u druhů s delší vegetační dobou a tam, kde tolik neprší, popř. kde nelze zajistit potřebnou zálivku vždy bezprostředně
po hnojení.
K hnojivé zálivce jsou vhodná všechna hnojiva snadno rozpustná ve vodě. Koncentrace hnojiv ve vodním roztoku se má pohybovat od 0,2 do 0,5 %, to znamená na 10 litrovou konev 0,02 až 0,05 kg hnojiva. Po hnojivé zálivce se doporučuje rostliny ještě zalít čistou vodou, která z nich spláchne případné zbytky hnojiv.
Celkové množství živin, které dodáme v hnojivé zálivce, je závislé na podílu, který jsme z celkové potřeby uhradili při základním hnojení. Množství živin, které dodáme v jedné zálivce, pak závisí na počtu hnojivých zálivek.
Nejčastěji se hnojivá zálivka opakuje po čtrnácti dnech, u rychle vyspivajicich druhů a odrůd i po týdnu. Hnojivou zálivku ukončujeme 14 dní před sklizní, u pozdních zelenin do konce srpna.
Z minerálních lehce rozpustných hnojiv připravujeme buď pinou hnojivou zálivku, tzn. obsahující N, P, K, popř. další živiny i stopové prvky, nebo zálivku jen dusíkatou. Při přípravě piné hnojivé zálivky použijeme například síran amonný, výluh superfostáfu a draselné soli nebo některé speciální piné hnojivo (Hortus, Sfinx); dusíkatá zálivka se připravuje z ledku amonného s vápencem nebo z ledku vápenatého.