Hnojení cibulovin
Cibulnaté květiny (tulipány, narcisy, hyacinty, lilie a některé další drobné druhy) a hlíznaté květiny (mečiky, jiřiny, šafrány, dosny, kosatce aj.) nejsou na půdu zvláště náročné, ale nejlépe se jim daří v živných půdách nepříliš lehkých a vysychavých a nepříliš těžkých a zamokřených. Zásadně nesnášejí přímé hnojení organickými hnojivy, kromě hyacintu.
Základní zásobní hnojení, většinou jen fosforem, se dělá před sázením cibulí. Používáme Thomasovu moučku nebo jiná nekyselá fosforečná hnojiva v dávce 0,60-0,70 kg na 10 m2. U tulipánů se osvědčuje také brzké jarní přihnojení lehce rozpustnými kombinovanými hnojivy.
Po odkvětu se znovu hnoji proto, aby se podpořil nárůst nových cibuli nebo hlíz. Aby dodané živiny rychle účinkovaly, používá se slabá, asi 0,2 % hnojivá zálivka. Vhodný je roztok hnojiva OBM nebo výluh z drůbežího trusu nebo králičího hnoje. Hnojit můžeme také roztokem průmyslových hnojiv, připravených pro 10 m2 z 0,35 kg ledku amonného s vápencem, 0,25 kg superfosfátu a 0,15 kg síranu draselného na 100 I vody.
Na humózni dobře vyhnojenou půdu je nejnáročnější narcis. Modřenec má rád lehčí vápenitou půdu. Tulipány vyžadují dobrou půdu a přihnojování roztokem hnojiv na začátku kvetení a po odkvětu. Hyacinty se musí každoročně hnojit dobrým kompostem z chlévského hnoje, jinak nekvetou.
Lilie jsou náročné na dostatek živin. Vyžadují základní zásobní hnojení fosforem a občasnou hnojivou zálivku během vegetace před květem a po odkvětu, ke které použijeme 20 až 30 g síranu amonného nebo ledku na 10 litrů vody (některé druhy lilií vyžadují kyselou reakci, jiné ji nesnášejí.)
Půda pro pěstování mečiků =si mít dobrý obsah humusu, nesmí být kyselá a těžká. Nepříznivou kyselou půdní reakci otupíme vápenným prachem, který rozhazujeme na podzim. K základnímu hnojení na podzim nebo na jaře použijeme na 10 m2 0,60-0,80 kg superfosfátu a 1,0 kg síranu draselného nebo 2,0 kg reformkali. Dusíkem hnojíme až měsíc po vysazeni ve formě hnojivé zálivky. Na 10 m2 použijeme 100 1 vody, v níž jsme rozpustili 0,30-0,40 kg ledku amonného s vápencem. Druhou hnojivou zálivku ve stejném složení a dávce použijeme za měsíc po první zálivce.
Jiřinky hnojíme stejným způsobem jako mečíky.