Nároky zeleniny na stopové prvky
V zahrádkářských půdách bývá většinou dostatek stopových prvků, ale velmi často se dostanou do vazeb, které jsou rostlinám špatné dostupné. Při nedostatku stopových prvků se objevují u zelenin fyziologické poruchy a snižuje se kvalita, popř. i množství sklizně.
Na nedostatek báru jsou citlivé především salát (černání listů), celer (odumírání srdéčkových listů), luskoviny a květák, ale i zeli, kedlubny, rajčata a mrkev. K přihnojování se používá 20-25 g boraxu na 10 m2.
Nedostatek molybdenu (viz též str. 225) se nejčastěji projevuje u květáku („vyslepnutí“). K prevenci choroby postačí většinou 2 g molybdenanu amonného nebo sodného na 10 m2. Nejúčinnější je aplikace při přípravě půdy. Při předpěstování sadby je možné přimíchat molybdenan k zemině v dávce 2 g na I m3 nebo také sadbu před vysazením zalít 2 krát roztokem molybdenanu o koncentraci 0,1 %. Nedostatek molybdenu se může také projevit ve snížené tvorbě blízek luskovin, popřípadě v deformaci listů u salátu a rajčat.
Na silně humóznich a raeliništnich půdách nebo na prornyvných písčitých půdách se často objevuje nedostatek mědi, který vyvolává žloutnutí listů a zasychání vegetačnich vrcholů. K odstranění nedostatku se používá modrá skalice v dávce 15-25 g na 10 m2.
Na zinek jsou náročné luskoviny a raičaL4. Při jeho nedostatku rozhodíme na záhon 15-30 g siranu zinečnatého na 10 m2.
Nejen nedostatek, ale i nadbytek stopového prvku může způsobit vážné poruchy v růstu a vývoji zeleniny.