Základní principy hnojení rostlin
Rostlina přijímá živiny z prostředí, ve kterém žije. Z ovzduší přijímá především uhlík ve formě kysličníku uhličitého (CO2), z vody vodík a kyslík. Tyto tři základní živiny (uhlík, kyslík a vodík) jsou rostlinám v přírodě obvykle k dispozici v dostatečném množství. Ostatní živiny (dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík, mikroelementy a další) přijímá rostlina především z půdy. Živiny a vodu z půdy rostlina přijímá kořeny. Živiny jsou přijímány především rozpuštěné ve vodě z takzvaného půdního roztoku. Přijímány jsou ve formě iontů, které vznikají štěpením (tzv. disociaci) především soli na záporně nabité anionty a kladně nabité kationty. Tak například chlorid draselný (KCI) ve vodě štěpí na aniont chlór (Cl-) a kationt draslíku (K±), nebo dusičnan. (ledek) amonný (NH4NO3) na aniont NO,- a kationt NH,±.
Jednotlivé fáze příjmu živin lze si představit takto:
- v počáteční fázi tzv. pasívního přijmu pronikají ionty ze živného prostředí k plazmatickému povrchu pokožkových buněk aktivních kořínků kořenových vlásků, kde jsou nakupeny a drženy elektrostatickými
- v druhé fázi dochází k aktivnímu přijmu a hromadění živin. Živiny pronikají dovnitř buněk, kde se hromadí ve větší koncentraci než jaká je v živném prostředí
- ve třetí fázi dochází k přesunu živin z kořenů do stonků a listů. Vikvovité (motýlokvété) rostliny přijímají dusík převážně ze vzduchu prostřednictvím nádorkových (hlízkových) baktérií, které žijí v hiízkách na jejich kořenech.
Kysličník uhličitý ze vzduchu se dostává do rostlin listovými průduchy. Touto cestou rostlina dovede přijímat i ostatní živiny rozpuštěné ve vodě. Toho se využívá v praxi k přihnojení rostlin postřikem na list (takzvaná mimokořenová výživa). Takto přijaté živiny rostlina rychle využívá pro tvorbu organických látek.
Schématické znázornění přijmu jednotlivých živin z prostředí je patrné z obrázku I.
Příjem živin není jen závislý na jejich obsahu v půdě a na množství dodaném do půdy, ale i na půdním druhu, půdní vláze, povětrnosti, vzájemném ovlivňováni (interferenci) při příjmu živin a příjmové kapacitě rostlin.
Novější domácí poznatky ve výživě rostlin ukazují, že pro tvorbu vysokých jakostních sklizní je nutné, aby rostlina přijala dostatek všech živin ve vhodném poměru. Vhodný poměr živin, který je závislý na druhu a odrůdě, zaručuje vysoké využití přijatých živin pro tvorbu květů a plodů. Čím lepší je příjem živin, tím vyšší jsou sklizně. Čim větší je nedostatek jedné živiny v rostlině proti ostatním živinám, tím více je omezována tvorba květů a plodů.